Siatkarki Energi MKS Kalisz przegrały sobotni mecz z ekipą #Volley Wrocław 0:3.
To druga porażka podopiecznych trenera Mariusza Wiktorowicza w debiutanckim sezonie na parkietach Ligi Siatkówki Kobiet i zarazem pierwsza przed własną publicznością. Końcowe fragmenty spotkania wywołały sporo emocji i nerwów, również na trybunach. Powód? Kontrowersyjna i krzywdząca zdaniem gospodarzy decyzja sędziego.

Chyba jeszcze żaden z rozegranych dotychczas w kaliskiej Arenie meczów nie kończył się w tak gorącej i mało przyjemnej atmosferze. Zarówno zespół jak i spore grono miejscowych  kibiców długo i dosadnie protestowało przeciwko decyzji głównego arbitra, którą podjął  w końcówce trzeciego seta, a która mogła mieć kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu i ostatecznego rozstrzygnięcia sobotniego spotkania.

W trzeciej partii, po dość wyrównanym początku, kaliszanki zaczęły tracić punkty. Przegrywały 6:11, 12:17, a w końcu 16:22. Jednak po czterech kolejnych akcjach, w których z powodzeniem zablokowały ataki rywalek, zniwelowały stratę do zaledwie dwóch oczek. Odzyskały też wiarę, że być może uda się jeszcze odwrócić losy tego seta. Ich nadzieje legły jednak w gruzach wskutek kontrowersyjnych decyzji sędziego, który najpierw dwukrotnie dopatrzył się po stronie kaliszanek błędu podwójnego odbicia, po czym protestującą Ewelinę Janicką ukarał czerwoną kartką, a punkt przyznany w ten sposób rywalkom oznaczał zakończenie meczu.

– Z tą pierwszą podwójną piłką mógłbym się jeszcze zgodzić. W porządku, było nerwowo i zdarzyło nam się w końcówce. Natomiast co do tej drugiej, w obronie, mam dużo wątpliwości. Tym bardziej, że wcześniej były podobne sytuacje po stronie Wrocławia i wtedy sędzia puszczał grę. Ale już całkowicie niezrozumiała jest dla mnie decyzja o ukaraniu zawodniczki czerwoną kartką. Było dużo emocji, a w takich momentach sędzia powinien podejść do wszystkiego z bardziej sportowym duchem, uspokoić gorącą sytuację i pozwolić grać, a nie kończyć mecz czerwoną kartką, co wywołało dużą burzę okrzyków i gwizdów. Uważam, że tej kartki nie powinno być. Wyjaśniłem to sędziemu po meczu, ponieważ uważam, że taka kara nam się nie należała, ale on  ma jednak inne  zdanie na ten temat  –  podsumował, nie kryjąc  rozgoryczenia, trener Energi MKS Mariusz Wiktorowicz.

Jednocześnie szkoleniowiec kaliskiej ekipy podkreśla, że sobotni pojedynek mógł potoczyć się zupełnie inaczej i bez tylu negatywnych emocji, gdyby jego zespół wygrał pierwszego seta. A szanse ku temu były ogromne, bo po bardzo wyrównanym początku gospodynie odskoczyły rywalkom nawet na pięć punktów (11:6). Wprawdzie później wrocławianki odrobiły straty, ale jeszcze w końcówce na tablicy widniał remis po 23. Niestety za błędy własne w decydujących akcjach gospodynie zapłaciły porażką.

Walka rozstrzygała się praktycznie w ostatnich piłkach, a my niestety nie wykorzystaliśmy szansy, żeby tego pierwszego seta wygrać. Myślę, że nasza gra nabrałaby wtedy zupełnie innego tempa, jeszcze odważniej poczynalibyśmy sobie na zagrywce i w akcjach, do których byliśmy przygotowani – dodaje trener Wiktorowicz.

Drugiego seta kaliszanki przegrały do 18. Niestety sporo punktów traciły seriami, po dobrych zagrywkach zawodniczek z Wrocławia, które w sumie zanotowały w meczu aż osiem asów serwisowych. Problemy miejscowych zaczynały się od przyjęcia, czego konsekwencją był później brak skuteczności w ataku.

Nie ukrywam, że ten tydzień był dla nas bardzo ciężki. W krótkim odstępie czasu przyszło nam grać trzy mecze. Dzisiaj sprzyjała nam sala, ale mimo wszystko zmęczenie chyba dało się we znaki. Zabrakło może trochę energii, pobudzenia już na samym początku i z każdą akcją wszystko pomału siadało. Poza tym zespół z Wrocławia był bardzo dobrze pod nas przygotowany taktycznie. Ciężko było nam się przebić przez ich blok i to też nas dodatkowo rozproszyło. W końcówce wdarła się nerwowość i kończymy spotkanie ze sporym niedosytem – komentowała po meczu Małgorzata Sobolewska, kapitan kaliskiego zespołu.

Dla siatkarek Energi MKS była to druga porażka w sezonie, ale pierwsza we własnej hali. W najbliższą sobotę, znów zagrają u siebie. Tym razem w Arenie zmierzą się z Pałacem Bydgoszcz.

Sponsorem tytularnym klubu Energa MKS Kalisz jest Grupa Energa.

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara

Liga Siatkówki Kobiet

runda zasadnicza

4. kolejka/17 listopada

Energa MKS Kalisz – #Volley Wrocław 0:3 (23:25, 18:25, 21:25)

Energa MKS Kalisz – Ewelina Janicka, Natalia Strózik, Aleksandra Cygan, Adrianna Budzoń, Ljubica Kecman, Rebecka Lazić oraz Klaudia Kulig (l), Anna Głowiak (l), Małgorzata Sobolewska, Aleksandra Wańczyk, Justyna Andrzejczak, Kinga Dybek.

#Volley Wrocław – Roksana Wers, Aleksandra Rasińska, Weronika Wołodko, Magdalena Soter, Natalia Murek, Anna Łozowska, Magdalena Kuziak (l), Karolina Piśla.

MVP meczu: Roksana Wers (#Volley Wrocław)

Wyniki pozostałych spotkań 4. kolejki

Grot Budowlani Łódź – DPD Legionovia Legionowo/18.11.18

KSZO Ostrowiec Św. – BKS Profi Credit Bielsko-Biała/19.11.18