W pierwszy weekend lipca juniorki Energa MKS-u Kalisz świętowały zdobycie złotych medali Mistrzostw Polski wygrywając turniej zorganizowany w kaliskiej Arenie. Polski Związek Siatkówki przedstawił plan dokończenia rozgrywek na szczeblu centralnym również w młodszych kategoriach. Młodziczki rozegrają ćwierćfinał Mistrzostw Polski w dniach 4-6 września, kadetki do gry wrócą w turnieju półfinałowym, który zostanie rozegrany w trzeci weekend września.

Do tej pory w grze o najwyższe cele w obu kategoriach są siatkarki Energa MKS-u Kalisz. Projekt szkolenia młodzieży w Energa MKS-ie Kalisz został wprowadzony na zdecydowanie wyższy poziom w ostatnim półtora roku dzięki wsparciu sponsora tytularnego klubu – Enerdze Grupie Orlen. Pierwszymi sukcesami były złote medale juniorek, natomiast na pewno do sukcesu starszych koleżanek będą chciały nawiązać młodziczki i kadetki. Najpierw muszą jednak wywalczyć awans do turniejów finałowych we wcześniejszych fazach – my, jako trenerzy oczywiście myślimy długofalowo o dalszych etapach i o tym jak najlepiej się do nich przygotować. Jednak błędem byłoby mówić o tych planach czy celach głośno. Staramy się skupić na pracy i tym, żeby zawodniczki skupiły się na tym, co przed nimi. To pierwszy stopień, który trzeba przejść. Dopiero później zastanowimy się poważniej nad tym co będzie dalej. – mówi trener młodzieżowych sekcji Energa MKS-u Kalisz, Grzegorz Kowalczyk.

Zawodniczki już rozpoczęły przygotowania do kontynuacji rozgrywek młodzieżowych. Wszystkie drużyny, które przed zatrzymaniem rozgrywek na szczeblu centralnym pozostały w grze będą musiały wrócić do rytmu i jak najlepiej przygotować się do kolejnych faz, które rozegrane zostaną już w najbliższym czasie. Jak wygląda codzienna praca kaliskiej młodzieży?

Dziewczyny są bardzo zaangażowane w pracę, darzą sztab, oraz klub zaufaniem, pokazują, że chcą dużo trenować i ciągle podnosić swoje umiejętności. Atmosfera jest bardzo dobra. Wiadomo, że prywatnie mogą zdarzać się jakieś chwilowe nieporozumienia, ale na boisku wszystkie zawodniczki idą za sobą w ogień, a to bardzo ważne. Po każdym zwycięstwie wszyscy cieszymy się jakbyśmy wygrali Mistrzostwo Świata, każda wygrana sprawia nam niesamowitą radość i satysfakcję. – opisuje pracę z zespołem trener Kowalczyk.

Energa MKS ma w swoim szeregu również zawodniczki na co dzień uczące się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, które wzmacniają drużyny młodzieżowe kaliskiego klubu w najważniejszych turniejach na szczeblu centralnym, młodsze zawodniczki były również w kadrze drużyny juniorskiej, która sięgnęła w tym roku po złote medale. Fakt, że dziewczyny nie uczestniczyły w trakcie roku szkolnego w codziennych treningach mógł utrudniać trochę pracę trenerów, jednak zawodniczki bardzo dobrze odnajdywały się w zespole za każdym razem kiedy mogły trenować razem z nim, co przynosiło bardzo dobre efekty na parkiecie – są dla nas dużą pomocą. Ich doświadczenie z tak uznanej szkoły siatkówki jak Szczyrk na pewno jest dużą pomocą. Mogą być również pod pewnymi względami wzorami do naśladowania dla reszty dziewczyn, dodatkowo oczywiście podniosą poziom sportowy. Starają się również pomagać innym koleżankom, jeśli tylko mogą.

Kluczowym elementem całego projektu szkolenia młodzieży w Energa MKS-ie Kalisz jest również umożliwianie młodym zawodniczkom wykonywania kolejnych kroków na szczeblach swojej kariery. W samym sukcesie kaliskich juniorek duży udział miały zawodniczki cały czas będące w wieku kadetki, czy nawet młodziczki, a w przyszłym sezonie aż pięć złotych medalistek Mistrzostw Polski Juniorek 2020 w barwach Energa MKS-u Kalisz w nowym sezonie TAURON Ligi otrzyma szansę reprezentowania seniorskiego zespołu, co uczyni kaliszanki jedną z najmłodszych i najbardziej perspektywicznych drużyn w stawce.