W piątej kolejce TAURON Ligi zawalczymy o czwarte zwycięstwo. Do Kalisza przyjeżdża bydgoski Pałac, który w pierwszych meczach uzbierał cztery punkty i zajmuje w tej chwili ósme miejsce w tabeli, cztery pozycje wyżej znajduje się Energa MKS Kalisz. Najskuteczniejszą zawodniczką początku sezonu w Pałacu (i jedną z najskuteczniejszych w całej lidze) była zdobywczyni 69. punktów Ewelina Żurowska, rodowita bydgoszczanka. Poznajcie bliżej naszego piątkowego przeciwnika.

Transfery

+ Emilia Mucha, przyjmująca (E.Leclerc Radomka Radom)
+ Magdalena Hawryła, środkowa (Developres SkyRes Rzeszów)
+ Agata Michalewicz, rozgrywająca (Stal Mielec, I liga)
+ Alexandra Dascalu, atakująca (Stade Paris Saint-Cloud, Francja)
+ Regiane Bidias, przyjmująca (Bartoccini Fortinfissi Perugia, Włochy)

– Anna Stencel, środkowa (Developres SkyRes Rzeszów)
– Tereza Vanzurova, atakująca (bez klubu)
– Monika Fedusio, przyjmująca (Grot Budowlani Łódź
– Izabella Rapacz, atakująca (#Volley Wrocław)

 

Skład zespołu

Atakujące
1. Alexandra Dascalu
9. Paulina Reiter

Przyjmujące
8. Ewelina Żurowska
10. Zuzanna Kuligowska
12. Natalia Lijewska
15. Regiane Bidias
16. Emilia Mucha

Rozgrywające
7. Magdalena Mazurek
14. Agata Michalkiewicz

Środkowe
4. Marta Ziółkowska
5. Magdalena Hawryła
13. Kinga Różyńska

Libero
3. Monika Jagła
6. Julia Reszelewska

Sztab szkoleniowy: Piotr Matela (I trener), Jakub Tęcza (II trener), Anatol Szawejko (fizjoterapeuta)

 

Ostatnie mecze

21 września, Radom
E.Leclerc MOYA Radomka Radom 3-0 Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz

28 września, Bydgoszcz
Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz 3-0 Enea PTPS Piła

5 października, Bielsko-Biała
BKS Stal Bielsko-Biała 3-2 Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz

10 października, Łódź
ŁKS Commercecon 3-1 Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz

 

Ciekawostki

– Rozgrywająca Pałacu Magdalena Mazurek w latach 2006-2009 reprezentowała Winiary Kalisz
– Przed sezonem do bydgoskiego zespołu dołączyła brazylijska przyjmująca Regiane Bidias, która dwa sezony temu zdobyła złoty medal Ligi Siatkówki Kobiet w barwach ŁKS-u
– Sezon 2020/21 jest 29. sezonem z rzędu Pałacu w najwyższej klasie rozgrywkowej (awans w sezonie 1991/92)

 

Charakterystyka przeciwnika

Pałac Bydgoszcz jest dobrze znaną marką w kobiecej siatkówce, w końcu w najwyższej klasie rozgrywkowej gra nieprzerwanie od prawie trzydziestu lat. Ale nie jest to marka wyrobiona jedynie dzięki długowieczności. “Pałacanki” zdobyły pięć medali Mistrzostw Polski, w tym mistrzostwo z 93. roku. Dodatkowo bydgoszczanki trzykrotnie zdobyły Puchar Polski i raz Superpuchar. Ostatni medal w dotychczasowej historii to srebro z sezonu 2004/2005. W poprzednich kilku sezonach Pałac plasował się w okolicach środka tabeli.

Poprzedni sezon zespół z Bydgoszczy zakończył na 6. miejscu w tabeli dzięki wygraniu dziewięciu spotkań. Dwukrotnie pokonał też naszą drużynę. Przed obecnym sezonem Pałac przeprowadził jednak sporą przebudowę. Drużynę opuściły najmocniejsze punkty zeszłorocznej kampanii, Reprezentantki Polski – przyjmująca Monika Fedusio (Grot Budowlani Łódź) i środkowa Anna Stencel (Developres SkyRes Rzeszów).

Pomimo utraty ważnych punktów trener Piotr Matela starał się zastąpić bardzo ważne dla zeszłorocznego niezłego sezonu zawodniczki. W takim celu sprowadzona została doświadczona brazylijka Regiane Bidias, która jeszcze dwa lata temu była czołową przyjmującą ligi i w barwach ŁKS-u zdobyła Mistrzostwo Polski. W pierwszych kolejkach dużo piłek w ataku otrzymywała rodowita bydgoszczanka Ewelina Żurowska (69. punktów w czterech kolejkach, drugi wynik w lidze). Wychowanka Pałacu nie imponuje warunkami fizycznymi (175 cm wzrostu), ale dzięki dynamice i umiejętnościom technicznym jest w tym sezonie bardzo groźna w ataku. Do kadry powoływana jest również libero zespołu trenera Piotra Mateli, Monika Jagła.

W obecnej kadrze Pałacu mamy również akcent kaliski. Jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek w zespole, rozgrywająca Magdalena Mazurek reprezentowała barwy kaliskich Winiar w latach 2006-2009 zdobywając w tych barwach trzy medale Mistrzostw Polski (w tym pamiętne złoto w 2005 roku) a do Kalisza przyszła… właśnie z Centrostalu Bydgoscz.

Piątkowe spotkanie będzie meczem pomiędzy czwartą a ósmą drużyną w tabeli TAURON Ligi. Wszyscy liczymy na dobry występ i pierwsze domowe zwycięstwo siatkarek Energa MKS-u Kalisz. Do tej pory kaliszanki wygrały trzy spotkania wyjazdowe (w tym niezwykle cenne z ŁKS-em), a każde zwycięstwo przynosiło nową MVP. W Pile najlepsza była atakująca Julia Szczurowska, w Łodzi Weronika Centka a za zwycięstwo w Świeciu nagrodzona statuetką została rozgrywająca i kapitan zespołu, Ewelina Polak. Po pierwszych czterech kolejkach w ligowych rankingach na wysokich miejscach pojawiają się nazwiska naszych środkowych: Weroniki Centki (57 punktów, 7. wynik w lidze) i Moniki Ptak (11 bloków i 6. miejsce w lidze), a topowe wyniki w przyjęciu notują libero Justyna Łysiak i przyjmująca Oliwia Bałuk (kolejno 4. i 5. najlepszy wynik w lidze).

Sponsorzy

Sponsor Strategiczny

sponsor - miasto kalisz

Sponsor tytularny klubu Energa MKS Kalisz

sponsor - energa

Sponsor tytularny PGNiG Superligi

sponsor - pgnig

Sponsor tytularny TAURON Ligi

sponsor - tauron
Powrót do góry
Close Offcanvas Sidebar