Sezon 2018/19 – 7 miejsce w Lidze Siatkówki Kobiet

Atakujące: Rebecka Lazić, Aleksandra Wańczyk, Anna Miros

Libero: Klaudia Kulig, Anna Głowiak, Agata Nowak

Przyjmująca: Ljubica Kecman, Kinga Dybek, Natalia Strózik, Ewelina Brzezińska

Rozgrywające: Małgorzata Sobolewska, Adrianna Szady, Katarzyna Wawrzyniak

Środkowe: Alicia Ogoms, Ewelina Janicka, Aleksandra Cygan

Po wygraniu I ligi w poprzednim sezonie, co było równoznaczne ze spełnieniem sportowego kryterium do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej długo nie było wiadomo czy marzenia zostaną zrealizowane. We wrześniu, po wielomiesięcznych staraniach okazało się jednak, że kaliska siatkówka po 9 latach wróci do elity.

Powrót Energa MKS-u Kalisz do najwyższej klasy rozgrywkowej po 9 latach / fot. Andrzej Kurzyński
Powrót kaliskiej siatkówki do najwyższej klasy rozgrywkowej po 9 latach / fot. Andrzej Kurzyński

Powrót Energa MKS Kalisz zainaugurował we własnej hali, 3 listopada 2018 roku z BKS-em PROFI CREDIT Bielsko-Biała. Po bardzo udanym i emocjonującym pierwszym meczu pokonaliśmy doświadczony w ekstraklasie zespół 3:2. MVP meczu została wybrana Ljubica Kecman, zdobywczyni 18 punktów. Później, w trzeciej kolejce, pokonaliśmy również 3:2 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski zdobywając 4 z 6 punktów w pierwszych dwóch domowych meczach. W kolejnych spotkaniach o punkty było jednak zdecydowanie trudniej. Po 9 kolejkach, w których nasz zespół zdobył zaledwie 1 punkt nastąpiła zmiana na stanowisku pierwszego trenera.

W styczniu, w trakcie przerwy pomiędzy rundami Mariusza Wiktorowicza zastąpił Jacek Pasiński, dodatkowo do zespołu dołączyły: rozgrywająca Katarzyna Wawrzyniak (Wisła Warszawa), atakująca Anna Miros (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) oraz przyjmująca Ewelina Brzezińska (Sigel Marsala, Włochy). Zmiany przyniosły świetny skutek, bo zespół już w pierwszym meczu w nowym składzie pokonał 3:1 DPD Legionovię Legionowo, a kolejną statuetkę MVP zdobyła Ljubica Kecman. Od stycznia do marca wygraliśmy 5 z 10 spotkań, nawet w tych przegranych podejmując walkę z teoretycznie silniejszymi przeciwnikami (2:3 z Chemikiem Police i Budowlanymi Łódź). Ostatecznie faktem stało się nie tylko utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej jako beniaminek. Dzięki świetnej drugiej części sezonu udało się osiągnąć dużo więcej, bo rozgrywki zakończyliśmy pokonując w rywalizacji o 7 miejsce E.Leclerc Radomkę Radom.


Najwięcej punktów

 1. Ljubica Kecman – 316
 2. Rebecka Lazić – 260
 3. Anna Miros – 219
 4. Ewelina Janicka – 209
 5. Alicia Ogoms – 190

Najwięcej bloków

 1. Ewelina Janicka – 52
 2. Alicia Ogoms – 50
 3. Anna Miros – 37

Najwięcej asów

 1. Ljubica Kecman – 29
 2. Adrianna Szady – 20
 3. Ewelina Janicka – 18

Najskuteczniejsze przyjęcie

 1. Kinga Dybek – 43%
 2. Klaudia Kulig – 41%
 3. Ljubica Kecman – 37%
Ljubica Kecman (Energa MKS Kalisz) po zdobyciu jednego z 316 punktów w sezonie 2018/19 / fot. Michał Sobczak

Sezon 2019/20 – 9 miejsce w Lidze Siatkówki Kobiet

Atakujące: Adela Helić, Anna Miros

Libero: Justyna Łysiak, Klaudia Kulig

Przyjmujące: Hillary Hurley Reynolds, Ljubica Kecman, Jovana Vesović, Ewelina Brzezińska, Zuzanna Szperlak

Rozgrywające: Adrianna Szady, Katarzyna Wawrzyniak

Środkowe: Monika Ptak, Małgorzata Jasek, Weronika Centka, Adrianna Rybak

Przed drugim sezonem po powrocie do TAURON Ligi w naszym zespole doszło do wielu zmian. Z ubiegłorocznego składu zostały: Ljubica Kecman, Anna Miros, Katarzyna Wawrzyniak, Adrianna Szady, Klaudia Kulig i Ewelina Brzezińska. Wzmocniły nas z kolei zawodniczki z doświadczeniem na wysokim poziomie ligowym: serbska atakująca Adela Helić, amerykańska przyjmująca Hillary Hurley Reynolds i środkowe Monika Ptak oraz Małgorzata Jasek. Znalazło się również miejsce dla wielu młodych i perspektywicznych siatkarek takich jak: libero Justyny Łysiak, środkowe Weronika Centka i Adrianna Rybak, czy przyjmująca Zuzanna Szperlak. Zespół w kolejnym sezonie również poprowadził trener Jacek Pasiński.

Monika Ptak z nagrodą od Społem Kalisz dla najlepszej zawodniczki spotkania / fot. Michał Rabiega
Monika Ptak z nagrodą od Społem Kalisz dla najlepszej zawodniczki spotkania / fot. Michał Rabiega

Tym razem terminarz pierwszych tygodni nowego sezonu nie był dla nas szczęśliwy. W pierwszych kolejkach przyszło nam zmierzyć się kolejno ze złotymi i srebrnymi medalistkami poprzednich rozgrywek, dodatkowo w spotkaniach wyjazdowych. Z ŁKS-em i Budowlanymi przegraliśmy, ale po walce – żaden z setów w obu spotkaniach nie kończył się różnicą większą niż 3 punkty. Niestety gorsze od porażek z medalistkami ubiegłego sezonu były informacje, które dotarły do nas po powrocie z Łodzi. Ljubica Kecman doznała poważnej kontuzji, która, jak się później okazało, wykluczyła naszą czołową przyjmującą i kapitan zespołu z całego sezonu 2019/20. Nie była to również wcale ostatnia z kontuzji w tym sezonie.
W trzech następnych kolejkach wróciliśmy na dobre tory pokonując E.Leclerc Radomkę Radom (3:1), Enea PTPS Piła (3:1) i DPD Legionovię Legionowo (3:1). Później niestety w dłuższym wymiarze czasowym kontuzjowane były Katarzyna Wawrzyniak, Anna Miros czy Ewelina Brzezińska, a inne zawodniczki borykały się z drobniejszymi urazami. Pozwoliło to m.in. zadebiutować na seniorskich parkietach Zuzannie Szperlak czy naszej juniorce Julii Kontowicz, ale poważnie utrudniło przygotowanie odpowiedniej formy zespołu. Ostatecznie przedwcześnie zakończony przez wybuch pandemii COVID-19 sezon zakończyliśmy na 9. miejscu.

Najwięcej punktów

 1. Adela Helić – 310
 2. Monika Ptak – 243
 3. Hillary Hurley Reynolds – 208
 4. Jovana Vesović – 173
 5. Weronika Centka – 158

Najwięcej bloków

 1. Monika Ptak – 66
 2. Adela Helić – 37
 3. Weronika Centka – 33

Najwięcej asów

 1. Adrianna Szady – 18
 2. Adela Helić – 18
 3. Monika Ptak – 11

Najskuteczniejsze przyjęcie

 1. Justyna Łysiak – 49%
 2. Jovana Vesović – 48%
 3. Ewelina Brzezińska – 45%
Radość po zdobyciu punktu w meczu Energa MKS Kalisz - ŁKS Commercecon Łódź
Radość zespołu w domowym meczu z ŁKS-em Commercecon Łódź / fot. Michał Rabiega

Sezon 2020/21 – 7 miejsce w TAURON Lidze

Atakujące: Monika Gałkowska, Julia Szczurowska

Libero: Justyna Łysiak, Julia Mazur

Przyjmujące: Emilia Mucha, Aleksandra Gromadowska, Zuzanna Szperlak, Magdalena Damaske, Julia Papszun

Rozgrywające: Ewelina Polak, Sylwia Kucharska, Patrycja Chrzan

Środkowe: Monika Ptak, Weronika Centka, Karolina Bednarek, Marta Budnik

Przed sezonem również doszło do kilku zmian w składzie, chociaż w pewnym sensie było ich mniej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. W składzie zostały Monika Ptak, Justyna Łysiak, Zuzanna Szperlak i Weronika Centka, jednak sporą część „nowych” zawodniczek seniorskiego składu stanowiły nasze juniorki, które w lipcu zdobyły tytuł Mistrzyń Polski, odnosząc zdecydowanie największy sukces w historii kaliskiej siatkówki młodzieżowej. Do pierwszego zespołu ze złotego składu trafiły: Julia Szczurowska, Julia Mazur, Marta Budnik i Julia Papszun. Skład uzupełniły transfery m.in. Moniki Gałkowskiej (Bociek) z ŁKS-u, Eweliny Polak z Chemika Police, Oliwii Bałuk z Radomki Radom czy Karoliny Bednarek z PTPS-u Piła. Już w trakcie sezonu do naszego zespołu trafiły również Aleksandra Gromadowska, Sylwia Kucharska i Emilia Mucha.

Pierwsze mecze w nowym sezonie dawały nadzieję na powrót do normalności, bo w pierwszych 5 meczach sezonu 2020/21 na mecze mogli wchodzić kibice. To bardzo dobrze wpłynęło na nasz zespół, który z tych spotkań wygrał aż 4 w tym po raz pierwszy w historii z ŁKS-em (dodatkowo był to mecz wyjazdowy). Po pierwszych 5 seriach zajmowaliśmy 3 miejsce w tabeli ustępując tylko Developresowi SkyRes Rzeszów i BKS-owi BOSTiK Bielsko-Biała, a w ostatnim meczu ze wsparciem kibiców pokonaliśmy we własnej hali 3:2 Pałac Bydgoszcz.

Niestety po zmianie wytycznych sanitarno-epidemiologicznych kibice już do końca sezonu nie mogli pojawiać się na meczach i dziewczyny musiały sobie radzić bez gorącego dopingu kaliskiej publiczności. Mimo to, zespół charakteryzował waleczność i determinacja. W trakcie sezonu potrafił odnieść pierwsze w historii (poza wspomnianym wcześniej ŁKS-em) zwycięstwa z Developresem SkyRes Rzeszów czy Grotem Budowlanymi Łódź. Ostatecznie z późniejszymi wicemistrzyniami Polski z Rzeszowa mierzyliśmy się aż czterokrotnie, poza fazą zasadniczą również w ćwierćfinale TAURON Ligi. Zwłaszcza w pierwszym, wyjazdowym spotkaniu wygrywając pierwszego seta i będąc bardzo blisko wygranej w drugim. Tym samym zmuszając faworytki do wielkiego wysiłku. Ostatecznie w rywalizacji o 7 miejsce pokonaliśmy DPD IŁCapital Legionovię Legionowo 2-0 wyrównując najlepszy wynik od powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Najwięcej punktów

 1. Monika Gałkowska – 292
 2. Zuzanna Szperlak – 228
 3. Julia Szczurowska – 224
 4. Monika Ptak – 220
 5. Weronika Centka – 146

Najwiecej bloków

 1. Monika Ptak – 67
 2. Weronika Centka – 29
 3. Monika Gałkowska – 27

Najwięcej asów

 1. Zuzanna Szperlak – 17
 2. Julia Szczurowska – 14
 3. Ewelina Polak – 13

Najskuteczniejsze przyjęcie

 1. Justyna Łysiak – 64%
 2. Oliwia Bałuk – 57%
 3. Zuzanna Szperlak – 56%
W rywalizacji o 7 miejsce w sezonie 2020/21 pokonaliśmy DPD IŁCapital Legionovię Legionowo / fot. Michał Rabiega

Sponsorzy

Sponsor Strategiczny

sponsor - miasto kalisz

Sponsor Tytularny Klubu

sponsor - energa

Sponsor rozgrywek TAURON Ligi

Sponsor rozgrywek TAURON Ligi

Powrót do góry
Close Offcanvas Sidebar