Historia MKS-u Kalisz jako klubu piłki ręcznej rozpoczyna się w 2007 roku, wraz z przystąpieniem do rozgrywek II ligi. Kontekst wokół powstania drużyny był jednak inny niż w większości takich przypadków. Późniejszy, ciężko wywalczony awans do krajowej elity był ważnym osiągnięciem, jednak Kaliszanie mogli czuć się tam jak w domu. Wszystko z powodu historii tej dyscypliny w naszym kraju, ściśle łączącej się ze Szczypiornem – obecnie dzielnicą Kalisza. W Polsce pierwsze mecze miały odbywać się w gronie oficerów I i III brygady Legionów Polskich internowanych w czasie tzw. kryzysu przysięgowego właśnie w Szczypiornie (stąd nazwa szczypiorniak).

Współczesne realia nie były, przynajmniej na początku, łagodne. MKS rozpoczynając rozgrywki
w drugiej lidze miał do przebycia długą drogę. Awans udało się uzyskać dopiero w sezonie 2011/12 dzięki zajęciu 2 miejsca. W rozgrywkach barażowych kaliszanie pokonali Wisłę Sandomierz i przegrali z ŚKPR Świdnica. Taki wynik nie premiowałby drużyny z Kalisza, jednak ZPRP zarządził powiększenie I ligi.

Stały rozwój i stabilizacja na wyższym szczeblu połączone ze zmianami organizacyjnymi po kilku latach stworzyły szanse na awans do Superligi.
Plan został zrealizowany w sezonie 2016/17, dzięki wygraniu 21 meczów, przy ledwie 4 porażkach.

Skład sezon 2016/17:
Bramkarze: Filip Jarosz, Michał Marciniak, Maciej Adamczak
Rozgrywający: Kamil Adamski, Kamil Mosiołek, Arkadiusz Galewski, Krzysztof Książek, Artur Bożek
Skrzydłowi: Michał Drej, Michał Czerwiński, Grzegorz Gomółka, Michał Bałwas
Obrotowi: Łukasz Sieg, Łukasz Kobusiński, Krzysztof Misiejuk.

Miasto od początku związane z piłką ręczną wprowadziło swojego reprezentanta do najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie jubileuszu 100-lecia dyscypliny w Polsce.

Sezon 2017/18 był drugim z trzech, w których PGNiG Superliga została zamknięta, co oznaczało brak spadków. Liga została poszerzona do 16 zespołów, co pozwoliło awansować dwóm najlepszym drużynom I ligi, MKS-owi Kalisz i Spójni Gdynia. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy: granatową i pomarańczową, w ramach których rywalizowały o awans do play-offów. W ćwierćfinałach miały zagrać trzy najlepsze zespoły każdej z nich, oraz jeden wyłoniony przez baraż czwartego i piątego zespołu z przeciwnych grup. MKS zajął czwarte miejsce, a w barażu pokonał Zagłębie Lubin 62:51. W ćwierćfinale przegrał dwumecz z PGE Vive Kielce, późniejszym mistrzem. Ostatecznie skończyliśmy sezon na 7. miejscu. W klasyfikacji strzelców na 6. miejscu, ze 154 bramkami znalazł się Kirył Kniazeu. Po sezonie poza obsadą bramki niewiele się zmieniło. Duet Jarosz, Tatar został zastąpiony przez Artema Padasinaua i Błażeja Potockiego. W składzie pozostał Łukasz Zakreta.

Skład sezon 2017/18:
Bramkarze: Filip Jarosz, Edin Tatar, Łukasz Zakreta
Rozgrywający: Artur Bożek, Dariusz Rosiek, Paweł Adamczak, Arkadiusz Galewski, Bartosz Wojdak,
Kamil Adamski, Marek Szpera, Paulo Grozdek, Kirył Kniazeu,
Skrzydłowi: Michał Drej, Artur Klopsteg, Michał Bałwas, Michał Czerwiński
Obrotowi: Zbigniew Kwiatkowski, Krzysztof Misiejuk, Dzianis Krytski, Łukasz Kobusiński.

Sezon 2018/19 był ostatnim, w którym liga pozostawała zamknięta. Pomimo braku spadków do rozgrywek nie przystąpiły zespoły Meble Wójcik Elbląg i KPR Legionowo. Pierwszy w ogóle zrezygnował z udziału, drugi nie otrzymał licencji na grę w PGNiG Superlidze. Powrócono więc do wariantu z 14 drużynami w lidze. Zmianą uległa także reszta organizacji rozgrywek. Zrezygnowano z podziału zespołów na grupy od początku fazy zasadniczej. Osiem najlepszych drużyn w tabeli miało rywalizować w play-offach, reszta trafiała do grupy spadkowej. Tam zerowane były punkty, a kolejne spotkania rozgrywane były w systemie mecz-rewanż pomiędzy wszystkimi zespołami. Ostatnia drużyna spadała do I ligi, przedostatnia rozgrywała baraż z drugim zespołem turnieju finałowego I ligi. Energa MKS Kalisz po ćwierćfinale jako beniaminek, teraz nie wystartował zbyt dobrze, co doprowadziło do zmiany szkoleniowca. Od stycznia 2019 drużynę prowadzoną do tej pory przez Pawła Ruska przejął Patrik Liljestrand. MKS wrócił na dobre tory, chociaż na walkę o play-offy było już za późno. Ostatecznie zakończył fazę zasadniczą na 11. miejscu, ale wygrał grupę spadkową wygrywając 8 z 10 spotkań. Zmiany organizacyjne okazały się korzystne. Dzięki wyzerowaniu punktów po fazie zasadniczej i dobrej postawie w grupie spadkowej Energa MKS ostatecznie zakończył rozgrywki na 9. miejscu. W klasyfikacji strzelców kolejno 9 i 10 miejsce zajęli Marek Szpera i Michał Drej.

Skład sezon 2018/19:
Bramkarze: Artsem Padasinau, Błażej Potocki, Łukasz Zakreta
Rozgrywający: Artur Bożek, Dariusz Rosiek, Paweł Adamczak, Paulo Grozdek, Maciej Pilitowski,
Piotr Adamczak, Marek Szpera, Bartosz Wojdak, Kamil Adamski, Kirył Kniazeu
Skrzydłowi: Artur Klopsteg, Michał Drej, Michał Czerwiński, Michał Bałwas
Obrotowi: Zbigniew Kwiatkowski, Dzianis Krytski, Łukasz Kobusiński, Krzysztof Misiejuk.

Największym sukcesem MKS-u jest półfinał Pucharu Polski 2018/19.

Sponsorzy

Sponsor Strategiczny

sponsor - miasto kalisz

Sponsor tytularny klubu Energa MKS Kalisz

sponsor - energa

Sponsor tytularny PGNiG Superligi

sponsor - pgnig

Sponsor tytularny TAURON Ligi

sponsor - tauron
Powrót do góry
Close Offcanvas Sidebar