Rok 2020 był zupełnie inny niż wszyscy na początku mogli się spodziewać. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów sportowych na całym świecie. Jak w tym trudnym okresie poradził sobie klub Energa MKS Kalisz? O to zapytaliśmy prezesa zarządu, Błażeja Wojtyłę.

Jak możemy podsumować 2020 rok?
Był ciekawy, choć trudny. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 właściwie naznaczyła cały 2020 rok. Z tego powodu przedwczesne zakończyliśmy sezon 2019/2020, musieliśmy porozumieć się z zawodnikami i zawodniczkami w sprawie skrócenia kontraktów, co jako jednemu z pierwszych klubów w Polsce udało się dość szybko osiągnąć. Kolejno przygotowywaliśmy się do kampanii 2020/2021, która przyniosła wiele zawirowań, głównie zdrowotnych w związku z przypadkami zakażeń w drużynach. Jednak udało nam się wyjść obronną ręką ze wszystkich dotychczasowych problemów. Ubiegły rok upłynął również pod znakiem sukcesów naszej siatkówki dziewcząt. Zespoły Energa MKS SMS Kalisz w kategoriach juniorek, juniorek młodszych i młodziczek zdobyły nie tylko potrójne złoto Mistrzostw Wielkopolski, ale również trzy tytuły Mistrzyń Polski. Takie wyniki napawają optymizmem na przyszłość siatkówki w Kaliszu

Jak sprawdziła się strategia zakontraktowania samych polskich zawodników?
Bardzo dobrze, co potwierdzają wyniki w tabelach PGNiG Superligi i Tauron Ligi. Piłkarze ręczni po pierwszej rundzie sezonu zajmują 4. miejsce, z kolei siatkarki na koniec roku – 8. pozycję, która daje realne szanse na grę w fazie play-off. Udało nam się pozyskać dobrych polskich zawodników zawodniczki, wspomóc ich w tym trudnym dla biznesu i sportu czasie, osiągnąć bardzo dobre wyniki, a także – co ważne z ekonomicznego punktu widzenia – sporo zaoszczędzić, ponieważ nie obowiązywały nas opłaty licencyjne do zagranicznych federacji sportowych.

Sponsorzy chyba również dopisują, co można stwierdzić po liczbie reklam w hali Arena Kalisz?
Owszem. Już po raz czwarty gramy razem z naszym Sponsorem Tytularnym – Energą z Grupy Orlen. Cieszę się, że po raz kolejny możemy liczyć na wsparcie tak ważnej polskiej marki. Nieocenioną pomocą służy oczywiście Miasto Kalisz. W tym trudnym czasie udało nam się pozyskać również innych ważnych sponsorów takich jak Euro-Ekol – producenta myjni bezdotykowych czy Termy Uniejów. Wielu dotychczasowych sponsorów i partnerów pozostało z nami i wspiera nasze drużyny, za co bardzo w imieniu zarządu klubu dziękuję. Wciąż przynosimy wiele korzyści naszemu środowisku biznesowemu. Choć na trybunach nie mamy kibiców, to wszystkie mecze piłki ręcznej są transmitowane, w TVP Sport lub na platformie Emocje TV, a kaliska siatkówka regularnie pokazywana jest na antenach Polsat Sport. To potwierdza, jak solidną marką jest Energa MKS Kalisz.

Czym Energa MKS Kalisz może się jeszcze pochwalić?
Mimo trudnego czasu, wciąż staramy się pomagać. Jedną z naszych akcji z PGNiG Superligą w 2020 roku było oddawanie osocza naszych ozdrowieńców do walki z COVID-19. Regularnie przekazujemy też szaliki, koszulki czy piłki z podpisami zawodników na przeróżne licytacje wspierające dzieci w walce z chorobami genetycznymi. Trzeba wspierać się wzajemnie w tym trudnym okresie.

Z jakimi problemami z kolei borykał się klub w 2020 roku?
Głównie zdrowotnymi. Wiele razy nasi zawodnicy musieli udawać się na samoizolację, jak również oficjalnie pozostawali w kwarantannie. Takie okresy bez treningów zupełnie wybijały drużyny z normalnego rytmu meczowego. To niestety sprzyjało kontuzjom.

Czego życzyć klubowi na 2021 rok?
By w 2021 roku wszystkie problemy zdrowotne omijały nas szerokim łukiem. Z pozostałymi problemami damy sobie radę.