Trener Strząbała, nowy trener piłkarzy ręcznych MKS-u pracował w kieleckim klubie przez 27 lat spotykając na swojej drodze m.in. Mateusza Kusa, nowego obrotowego MKS-u. Oba zespoły spotkają się w Hali Legionów w Kielcach 8 sierpnia. To będzie pierwszy sparing Mistrzów Polski rozpoczynający serię spotkań z silnymi europejskimi zespołami, nasza drużyna rozegrała do tej pory spotkania z Grupą Azoty SPR Tarnów i kolejnym, po Kielcach, etatowym uczestnikiem Ligi Mistrzów, słowackim Tatranem Preszów. Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00, transmisja zostanie przeprowadzona na profilu facebookowym kieleckiej drużyny i, być może, na ich kanale youtube.

W sparingach można oglądać nowych zawodników, którzy pojawili się w zespole przed sezonem 2020/2021. W spotkaniu w Tarnowie z dobrej strony pokazał się np. Mateusz Kus, który poza dobrą grą w obronie rzucił aż 6 bramek. W meczu z Tatranem Preszów 4 bramki zdobył pozyskany z Orlen Wisły Płock prawoskrzydłowy, Mateusz Góralski, a najlepszym strzelcem był autor 5 trafień, Robert Kamyszek.

W kieleckim klubie przeprowadzana jest obecnie poważna zmiana w zakresie sponsoringu. W najbliższym czasie ogłoszony ma zostać nowy sponsor tytularny, a zawodnicy 27 lipca rozpoczęli przygotowania do przyszłego sezonu. Tydzień wcześniej pracę pod wodzą nowego szkoleniowca Tomasza Strząbały rozpoczęli szczypiorniści Energa MKS-u Kalisz. Do tej pory pomysły nowego trenera kaliscy piłkarze ręczni mogli sprawdzić w praktyce w spotkaniach z Grupą Azoty Tarnów i Tatranem Preszów. W kolejnym spotkaniu przygotowawczym poziom sportowy będzie jeszcze wyższy, zawodnicy Energa MKS-u Kalisz sprawdzą swoją formę na tle czołowej europejskiej drużyny.

Kielecki zespół w 2016 roku wygrał Ligę Mistrzów co jest zdecydowanie szczytowym osiągnięciem polskiej klubowej piłki ręcznej. Swój wkład w ten sukces miały dwie osoby od nowego sezonu związane z Energa MKS-em.

Ostatnio widziałem, że minęły już cztery lata od tego momentu, zobaczyłem gdzieś przypominające zdjęcia z tamtych czasów i faktycznie trochę wspomnień wróciło. Było to coś niezapomnianego i niesamowitego. Mój największy sukces w życiu, ale też polskiej klubowej piłki ręcznej. Na pewno towarzyszyła wszystkiemu wielka radość, choć, jak większość kibiców pewnie pamięta, finał był bardzo zacięty, prawdziwy rollercoaster. Przegrywaliśmy dziewięcioma bramkami, ale potrafiliśmy doprowadzić do dogrywki, a później wygrać w karnych. Była tam cała esencja tego co najpiękniejsze w piłce ręcznej. –  tak swoje emocje związane z tym sukcesem opisuje Mateusz Kus, nowy obrotowy sprowadzony z regularnie grającego w Lidze Mistrzów Motora Zaporoże.

W klubie w tamtym okresie pracował również trener Strząbała biorąc czynny udział w drodze do końcowego triumfu.

– Na początku, jak to zawsze bywa w takich przypadkach, najważniejsze było kto zarządza klubem i kto jest głównym trenerem. Tutaj kluczem do wszystkiego było pozyskanie Bogdana Wenty. Był jednocześnie trenerem reprezentacji, mając wcześniej doświadczenie we wiodących klubach hiszpańskich i niemieckich. To przełożyło się później na pracę w klubie. To był zupełnie inny styl pracy, przez co zawodnicy też zdecydowanie chętniej do nas przyjeżdżali. Szukaliśmy też kontaktów międzynarodowych. Nie chcieliśmy grać tylko z zespołami polskimi, tylko szukaliśmy spotkań z najlepszymi zespołami węgierskimi, jak Veszprem czy Pick Szeged. To było dla nas normalne. Tak samo, jak wyjazdy do Niemiec i granie z Flensburgiem, Hamburgiem, czy innymi drużynami Bundesligi. Wtedy polscy zawodnicy zaczęli rozumieć, że oprócz zmiany mentalności trzeba włożyć jeszcze trochę więcej pracy i można się do takich klubów zbliżyć. To było potem przez wiele lat kontynuowane, przez co poziom się zwiększał, przychodzili coraz lepsi zawodnicy, rozwijaliśmy się wraz z całą ligą aż do obecnego poziomu. w ten sposób, w dużym skrócie, trener opisał cały proces rozwijania zespołu na tak wysokim poziomie.

Spotkanie będzie można śledzić na facebooku Mistrzów Polski: https://pl-pl.facebook.com/kielcehandball/ początek jest zaplanowany na 8 sierpnia 2020, o godzinie 17.00.